Porady
Biżuteria to niezbędnik każdej kobiety. Pozwala czuć się wyjątkowo w wielu sytuacjach. Piękno biżuterii jest nieprzemijające, ale niestety kruche i delikatne. Właśnie dlatego, należy podejmować kroki, dzięki którym biżuteria nie straci swojego naturalnego blasku. Jeśli chcesz, aby biżuteria jak najdłużej spełniała swoje zadanie, powinnaś zacząć o nią dbać już w pierwszym dniu jej użytkowania!
Nie przechowuj biżuterii w łazience (wilgoć oraz nagromadzenie kosmetyków i detergentów przyspieszą procesy starzenia biżuterii). Najlepszym środowiskiem dla biżuterii będzie pomieszczenie suche i nienasłonecznione (czyli nie parapet ani okolice okna).
Nie przechowuj biżuterii luzem w torebce. Niezabezpieczone naszyjniki, kolczyki czy bransolety mogą łatwo ulec zniszczeniu i uszkodzeniu.
Biżuterię nakładaj zawsze na czystą skórę, unikaj stosowania perfum bezpośrednio na elementy biżuterii. Dotyczy to również innych środków kosmetycznych i substancji chemicznych, z którymi masz do czynienia. Poszczególne elementy biżuterii mogą reagować z tymi środkami i powodować czernienie, matowienie lub zmianę koloru. Zdejmij biżuterię jeśli chcesz użyć kremu czy balsamu.
Biżuterię zakładaj zawsze jako ostatnią, unikniesz jej zahaczania i zerwania.
Bądź ostrożna, aby nie zahaczyć biżuterią o wystające elementy, np. o klamkę, (ma to miejsce najczęściej w przypadku długich naszyjników lub bransoletek na gumce.
Zawsze zdejmuj biżuterię przed snem, przed pracami porządkowymi z użyciem detergentów oraz przed kąpielą w morzu, basenie czy pod prysznicem. Odradzamy też opalanie się w biżuterii – ostre słońce może być przyczyną blaknięcia kamieni czy ciemnienia elementów metalowych.
Miej zawsze pod ręką miękkie ściereczki lub płyny do czyszczenia biżuterii – najlepsze i najpewniejsze są do kupienia w salonach jubilerskich, tak, aby móc po każdym dniu przetrzeć nią zdjętą biżuterię.
Złocenie
Złocenie na srebrnej biżuterii podlega naturalnemu ścieraniu. W celu spowolnienia tego procesu zastosuj się do kilku podstawowych zasad. Wpływ na ścieranie ma częstotliwość noszenia, dlatego unikajmy zakładania biżuterii podczas wykonywania prac domowych, a także zdejmujmy ją kładąc się do snu. Biżuteria będzie tracić złocenie także w kontakcie z wodą, perfumami i innymi kosmetykami oraz w zależności od pH skóry. Zmiana barwy biżuterii nie wynika z wady produktu i nie podlega reklamacji.
Dlaczego srebro ciemnieje?
Chociaż srebro nie reaguje z powietrzem ani wodą, to jednak wchodzi w reakcję z tlenkami siarki, którymi jesteśmy otoczeni. Ciemnienie i matowienie srebra jest naturalną reakcją, a czasem nawet pożądaną. Niektórzy nawet chcąc uzyskać efekt szybciej, poddają biżuterię oksydacji specjalnym płynem do oksydowania srebra. Ciemnienie srebra postępuje z różną intensywnością, jest to zależne od otoczenia i „chemii” osoby je noszącej.
Czy szybkie ciemnienie srebra noszonego na skórze oznacza chorobę?
Istnieje wiele teorii, mówiących że przyspieszone czernienie srebra, a także matowienie niektórych kamieni to oznaka poważnej choroby nerek, wątroby czy problemów z hormonami. Mówi się tak, m.in. o matowieniu i blednięciu turkusu naturalnego oraz korala. Jak dotąd jednak nie zostało to potwierdzone medycznie. Wiemy jednak, że w zależności od osoby proces ciemnienia przebiega z różną szybkością. Ponieważ związki siarki mogą być wydalane wraz z potem, a przecież jego skład zależy od trybu życia, diety i stosowanych leków, reakcja zachodzić może z różnym natężeniem i nie mamy na nią większego wpływu. Szybkie ciemnienie srebra nie musi zatem oznaczać choroby, ale należy wiedzieć, że proces ten przebiega różnie u poszczególnych osób.
!!! Pamiętaj, aby nie zanurzać biżuterii w płynach czyszczących lub własnoręcznie przygotowanych roztworach jeśli biżuteria jest różnorodna materiałowo!!!
Nieodpowiedni dobór środka czyszczącego może skutkować uszkodzeniem i zmatowieniem kamieni. Do czyszczenia takiej biżuterii musimy użyć mniej inwazyjnych środków, używać tylko ściereczki, czyścić ją etapami, albo w przypadku drogocennej biżuterii oddać ją do fachowego czyszczenia.
Dlaczego kamienie matowieją?
Najczęstszą przyczyną matowienia kamieni jest pot, kontakt z kosmetykami takimi jak kremy, balsamy czy perfumy i częsty kontakt z woda czyli zwykłe mycie rąk (z pracami domowymi włącznie). Niektóre kamienie mogą być pokryte lakierem, który je dodatkowo nabłyszcza, jednak jego warstwa w trakcie użytkowania stopniowo się ściera i kamienie mogą stawać się coraz bardziej matowe. Są opinie, że kamienie bledną i matowieją, bo nie poświęcamy im odpowiedniej uwagi – warte rozważenia.
Jaki jest sposób na przywrócenie im blasku?
Kamienie można umyć w wodzie z mydłem, następnie osuszyć i wypolerować miękką ściereczką. Przywrócić blask mogą też specjalne polerki (np. gładka strona w pilnikach do czyszczenia), ale w przypadku kulek jest to dość mozolna praca. Większość błyszczących powierzchni matowieje z czasem, dlatego i kamienie należy regularnie przecierać i polerować.
Czy tylko barwione kamienie tracą kolor?
Kamienie bledną w sposób naturalny lub przez niewłaściwą ich ochronę. Zarówno kamienie o naturalnym kolorze (np. chryzopraz) jak i kamienie poddane procesom koloryzacji mogą w miarę upływu czasu tracić intensywność barwy np. z powodu działania warunków zewnętrznych (światło słoneczne).
Jak przywrócić perłom blask?
Perły można oczyścić ciepłą wodą z mydłem. Dla lepszego efektu perły możemy namoczyć na całą noc w mleku, po czym przepłukać w wodzie i osuszyć delikatną ściereczką, a następnie je wypolerować.
Jak czyścić naszyjniki z kamieni?
Do większości kamieni możesz używać ciepłej wody z mydłem. Po takiej płukance biżuterię należy osuszyć delikatną, miękką ściereczką. Masę perłową możesz delikatnie przetrzeć oliwą z oliwek. Uważać jednak należy na biżuterię w skład której wchodzi hematyt – kontakt z wodą może powodować jego rdzewienie.
Jak wyprostować pognieciony chwost w biżuterii?
Biżuterię z chwostem należy przechowywać bardzo ostrożnie w grubych woreczkach odseparowaną od reszty biżuterii. Chwost można „uczesać” zwilżając go delikatnie wodą i pozostawiając na jakiś czas pionowo do wyschnięcia. Do suszenia można użyć także suszarki, ale należy robić to ostrożnie, kierując strumień powietrza od główki chwosta w dół. Innym sposobem jest użycie prostownicy do włosów. Uważaj jednak przy tym, aby nie wyrwać pojedynczych nici z chwosta. Chwost wyprostujemy także przesuwając go nad parą z czajnika lub żelazka.
Warto pamiętać, że przed zaniesieniem biżuterii do punktu napraw należy ją uprzednio przeczyścić, aby nie była pokryta kurzem, potem i innymi zanieczyszczeniami.
Jak należy przechowywać biżuterię?
Biżuterię należy przechowywać w suchym pomieszczeniu, w zamkniętych szufladach, kuferkach czy pudełkach, tak aby nie była narażona na kurz, ostre promienie słoneczne i wilgoć. Możemy w tym zaadaptować pojemniki po słodyczach, ciastkach itp. uprzednio dobrze je czyszcząc i wykładając miękką tkaniną lub filcem.
Znakomitym rozwiązaniem jest również ETUI podróżne. Wykonane z miękkiego materiału, wyposażone w wiele kieszonek zasuwanych na suwak, zabezpieczy biżuterię zarówno przed kurzem, słońcem jak i przypadkowym obijaniem. Takie etui możesz kupić gotowe lub uszyć sama, dostosowując je do własnych potrzeb. Etui będzie służyć zarówno w domu jak i podczas wyjazdów.
Odradzamy eksponowanie biżuterii na stojakach ustawionych na zewnątrz (np. na komodzie), co prawda w ten sposób biżuteria jest doskonale widoczna i „na wyciągnięcie ręki” każdego ranka, ale tym sposobem skracamy jej żywotność. Bardzo modne są ostatnio skrzyneczki/tablice do powieszenia na ścianę, szczególnie wygodne do długich naszyjników. Pamiętaj, aby taka tablica była zamykaną przestrzenią, w przeciwnym razie Twoja biżuteria będzie pięknie się prezentować, ale szybko się zakurzy i zblednie.
W tym miejscu należy wspomnieć także o właściwym przechowywaniu i użytkowaniu biżuterii tworzonej w technice haftu sutasz i beadingu. Biżuteria sutasz powinna być zabezpieczona specjalnym impregnatem, który czynią ją odporną na brud i kurz. Jest to szczególnie ważne w przypadku okazałych kolczyków, które mają kontakt z kosmetykami kolorowymi – podkładem, pudrem i różem. Biżuterię z sutaszu należy przechowywać w oddzielnych woreczkach – najlepiej sprawdzą się tu dość sztywne woreczki z suwakiem, bo utrzymują one biżuterię w jednej pozycji nie pozwalając jej na przypadkowe przesuwanie się i otarcia. Idealnym sposobem przechowywania misternej biżuterii z sutaszu wydają się być ramki membranowe. Biżuteria w nich zamknięta nie przesuwa się, nie jest narażona na otarcia i zarysowania czy inne uszkodzenia.